Tävla i fotografi? En betraktelse.

Jag fotograferar nästan varje dag. Dels som ett sätt att dokumentera livet men kanske framförallt som ett sätt att skapa kreativt och uttrycka mig. Detta leder till att mitt bildgalleri börjar bli stort – mycket stort 😉 Som ett resultat av mitt fotograferande har jag nu tusentals bilder i min bildbank. Alltså söker jag användningsområden för mina foton. Några bilder blir motiv för tavlor till utställningar och marknader. Ett annat sätt att kunna visa mina bilder för andra är genom att tävla i fotografi. Eftersom många av mina motiv är fotograferade i trädgården så passar det ju bra att delta när Sjöbo trädgårdsförening bjuder in till fototävling. Årets (2024) tävling hade tre teman som man kunde tävla i:

  • Ätbart
  • Växtporträtt
  • Makro / Närbild

Sagt och gjort – jag skickade in ett foto i varje kategori eller tema. Alla var tagna under året i min trädgård. Och det gick bra! Alla tre blev placerade. Så glad jag blev när Kerstin (ordföranden) skrev till mig och gratulerade mig till resultatet. Bilderna jag lämnade in ser du nedanför tillsammans med historien om varför jag valde ut just dessa bidrag.

Temat ”Ätbart” i fototävlingen

Denna bild är en av flera i ett projekt som jag kallar ”Minibuketter”. Jag vill gärna visa upp detaljerna i mindre blommor. Blommor som är så små att man nästan behöver ett förstoringsglas för att se dem är samtidigt nästan mer detaljrika än normalstora blomster, åtminstone räknat per kvadratcentimeter. Därför har jag börjat göra små buketter av dessa miniblommor och fotografera dem.

De första bilderna jag tog på mina buketter var bara på just buketten och inget annat. Men efter en del kommentarer om att man inte såg att det rörde sig om just små blommor och buketter – och en del förslag (en del bra och andra mindre bra) på hur detta skulle åtgärdas – har jag haft med andra föremål i fotografierna. Just denna bukett flankeras av något ätbart från trädgården. I fina småkärl som inhandlats på loppisar av mig eller goda vänner som känner till mitt minimalistiska intresse lades dagens skörd av smultron och hallon upp.

Röda bär i små kärl tillsammans med en minibukett av blommor.
Ätbart – Hallon och smultron i småkärl tillsammans med minibukett. (3:e plats)

Mitt tävlingsbidrag på temat ”Växtporträtt”

Fotografiet på de aprikosfärgade (och här kan man börja diskutera namn på färger…) rosorna blev mitt val då det gällde temat växtporträtt. Denna ros har vi haft i rabatten i många år och den har alltid blommat tacksamt men just denna säsong var den mer blomvillig än någonsin. Den flock av blommor man ser till höger i bild består av inte mindre än fjorton utslagna blommor och knoppar, alla i toppen på samma stjälk! – Sa jag att jag tycker om rosor 😉

De aprikosfärgade rosorna som jag tävlade i fotografi med.
Växtporträtt – En stor klunga med aprikosfärgade rosor. (2:a plats)

”Makro / Närbild” – det roligaste temat när jag tävlar i fotografi

Den lille gröne gynnaren på bilden är en juvenil vårtbitare som satt sig tillrätta på en gul engelsk vallmo i rabatten. Dagen då jag fotograferade den gröna insekten var en av de numera inte så många dagarna då jag tog ut min ”riktiga” kamera (Nikon D90, systemkamera) på en tur i trädgården. De flesta fotografier jag tar är annars tagna med mobilkameran eftersom den alltid finns till hands.

Alltså tog jag denna dag en runda i trädgården med ”makroögonen” på och den här lilla gröna insekten fångade blicken där den satt så stilla i vallmon med lite daggdroppar blänkande på kroppen. Den lät sig villigt fotograferas i flera positioner där jag ändå valde ut just detta foto som bidrag till tävlingen.

Grön insekt i en gul blomma, vinnande bild i fototävlingen.
Makro / Närbild – Grön vårtbitare på gul engelsk vallmo. (1:a plats)

Slutligen, några tankar om trädgårdsföreningar…

Till slut vill jag rikta ett stort tack till Sjöbo trädgårdsförening för att ni håller den här fototävlingen varje år som en av många fina aktiviteter! (Fler små reportage kommer alldeles säkert i framtiden om resor och andra träffar gjorda i denna förenings regi).

Är du med i någon trädgårdsförening? Har du ett intresse av trädgård och växter rent allmänt så är det ett trevligt sätt att umgås med likasinnade. På Riksförbundet Trädgårds sida kan du finna en trädgårdsförening i din närhet!

/ Carina

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.